piwik-script

Intern
Marder Group

Alumni

Alumni - Senior Researchers

Dr. Stephan Wagner

Dr. Rüdiger Bertermann

Prof. Dr. Andreas Steffen

present: professor, TU Dortmund, Germany

Dr. Katharina Edkins (née Fucke)

present: reader in Pharmaceutics, University of Manchester

Alumni - Postdocs

Dr. Jörn Nitsch

Dr. Julia Merz

Dr. Laura Kuehn

Dr. Florian Kerner

Dr. Jiang He

Prof. Dr. Shishir Gosh (Alexander von Humboldt Fellowship)

Dr. Xiaoning Guo (Alexander von Humboldt Fellowship)

Dr. Yudha Budiman

Dr. Goutam Kumar Kole (Alexander von Humboldt Fellowship)

Dr. Hua Wang (Alexander von Humboldt Fellowship)

Dr. Xiangqing Jia (Alexander von Humboldt Fellowship)

Dr. Stefanie Griesbeck

Dr. Jian Zhao (Alexander von Humboldt Fellowship)

Present: Professor, School of Chemical Engineering Nanjing University of Science and Technology, China

Dr. Lei Ji

Present: Professor, Institute of Flexible Electronics, Northwestern Polytech University, China

Dr. Hashem Amini (Alexander von Humboldt Fellowship)

Present: Postdoc at Texas A&M University, College Station, USA

Prof. Dr. Shubankar Bose (Alexander von Humboldt Fellowship)

Present: Assistant Professor at JAIN University, Bangalore

Dr. Johannes Brand

Dr. Robert M. Edkins (Alexander von Humboldt Fellowship)

Present: Chancellor's Fellow at Strathclyde, Scotland

Dr. Martin Hähnel

Dr. Marie-Luise Lechner

Prof. Dr. Andreas Lohrbach (Alexander von Humboldt Fellowship)

Present: W1 Juniorprofessor Universität Konstanz, Germany

Dr. Kei Murata (JSPS Fellowship)

Present: Assistant Professor at the University of Tokyo, Japan

Dr. Emily Neeve

Dr. Ursula Paul

Dr. Chang Jiang Yao (Alexander von Humboldt Fellowship)

Present: Professor at Beijing Institute of Technology | BIT · School of Mechanical Engineering, China

Prof. Dr. Qing Ye (DFG Return Fellowship)

Present: Associate Professor at SUSTech, Shenzhen, China

Prof. Dr. Zuloun Zhang (Alexander von Humboldt Fellowship)

Alumni - PhD Students

Dr. Zhiqiang Liu

Dr. Sarina Berger

Dr. Matthias Ferger

Dr. Jan Maier

Dr. Yudha Budiman (LPDP Fellowship)

Dr. Jiang He (CSC Fellowship)

Dr. Yaming Tian (CSC Fellowship)

Dr. Laura Kuehn

SUMMA CUM LAUDE - mit dem Prädikat "ausgezeichnet" abgeschlossen

Dr. Florian Kerner

Dr. Florian Rauch

SUMMA CUM LAUDE - mit dem Prädikat "ausgezeichnet" abgeschlossen

Dr. Xiaocui Liu (CSC Fellowship)

Dr. Wenbo Ming (CSC Fellowship)

Dr. Julia Merz

Dr. Stefanie Griesbeck

SUMMA CUM LAUDE - mit dem Prädikat "ausgezeichnet" abgeschlossen | Promotionspreis Unterfränkische Gedenkjahrstiftung 2020

Dr. Martin Eck

Dr. Antonius Eichhorn

Dr. Lujia Mao

Dr. Nicola Schwenk

Dr. Carolin Sieck

Dr. Sabrina Würtemberger-Pietsch

Alumni - Master Students

Alexandra Phillipps (2019/2020)

Wen Jun Ng (2019)

Frederik Wöber (2019)

Wiebke Daul (2018/2019)

Martin Stang (2018/2019)

Lena Dietrich (2018)

Mario Guth (2018)

Charlotte Hartmann (2018)

Yvonne Vonhausen (2018)

Tim Görlich (2017)

Simon Rachor (2017)

Oliver Diamond

Erasmus Exchange Student (2017)

Simon Brand (2016)

Florian Scharnagl (2016)

Matthias Ferger (2016)

Florian Kerner (2016)

Laura Kuehn (2016)

Jan Maier (2016)

Sarah Mc Knight (2015)

Stefanie Griesbeck (2014)

Benjamin Hupp (2014)

Andrea Deißenberger (2014)

Friedrich Mühlbach (2013)

Andreas Groß (2012)

Florian Rauch (2015)

Sebastian Reuter (2015)

Domenic Schleier (2016)

Claudia Schürger (2015)

Dr. Julia Schuster (2014)

Ulrike Wais (2014)

Carolin Sieck (2013)

Regina Wirth (2013)

Thorsten Scherpf (2012)

Alumni - Guest Scientists

Prof. Xiaoling Luo (2019-2020)

China (CSC Sabbatical Leave Fellowship)

Prof. Hamad Al Mamari (2016)

Sultan Qaboos University, Muscat, Oman

Prof. Zhenting Du (2016)

Northwest A&F University, Yangling, China

Dr. Ededet Akpan Eno (2017)

Universität Calabar, Nigeria
DAAD Fellowship

Prof. Helen Oluwatola Omoregie (2015)

University of Ibadan, Ibadan Nigeria

Bachelor Students


Benjamin Hupp (2012)


Jens Seufert (2012)


Carl Schiller (2012)


Sabine Krumbholz (2012)


Thomas Renner  (2012)


William Shamburger (2013)


Markus Gernert (2014)


Patrick Forckel (2014)


Peter Dremirel (2014)


Katharina Nuss (2016)


Mario Guth (2016)


Lukas Gerstner (2016)


Corinna Czernetzki (2017)


Lukas Swoboda (2017)  


Maximilian Dietz (2017)


Peter Endres (2017) 


Maximilian Fest (2017)


Floriane Sturm (2017)


Eduard Glok (2018)


Jonas Fackelmeyer (2018/2019)


Jonas Hartmann (2018/2019)


Max Passargus (2019)


Tianchen Yang (2019/2020)

 

 

Exchange Students

              
 Soichiro Kawamorita                Max Lang                      Audrey Ledoux
  Hokkaido University,        University of Texas,      Université Claude Bernard
     Sapporo, Japan                  Austin, USA               Lyon I, Lyon, Frankreich
            (2012)                                 (2013)                                (2014)         

                  
       Ying Ying Chia               Yuta Takenouchi              Sanjoy Mukherjee  
   Universiti Malaysia         Hokkaido University,            Indian Institute of
          Sarawak                     Sapporo, Japan          Science, Bangalore, Indien
             (2014)                               (2014)                            (DAAD 2014)                      

           

      Chun Fai Chow               Mizuho Tsuchiya                   Neena KK
 City University of Hong     University of Tokyo,     Indian Institute of Science,
Kong, Hong Kong, China        Tokio, Japan                   Bangalore, Indien
             (2015)                                (2016)                           (DAAD 2016)

                                    

           Jing Zhou                   Amanda Nelson               Thanapol Srisuttikul
Northwest A&F University   Virginia Polytechnic         Thammasat University,
      Yangling, China         Institute & State University,  Phathum Thani, Thailand
  CSC Fellowship (2016)          Blacksburg, USA                       (2016)

                                     Fulbright Fellowship (2016)               

 

                       

     Mohamad Wawi                               Jaeyoon Lee                                Thomas Parsons           

Université de Perpignan          Catholic University of Korea               Durham University

   Perpignan, France                                  Korea                                           Durham, UK

         (2018)                                                (2019)                                          (2018/2019)

 

         

           Yixiao Zhang                                Xingxin Shao

      SUSTech Shenzhen         Chinese Academy of Sciences

        Shenzhen, China                       Changchun, China

               (2019)                                            (2020)

Interns

                 

    Michael Lübtow                     Willy Kaschuba                                   Florian Geyer
            (2015)                                     (2015)                                                 (2015)

           

     Johannes Krebs                    Tim Görlich                           Matthias Ferger
       (2015 & 2016)                           (2015)                                      (2015)

                           

       Laura Kuehn                          Florian Scharnagl                    Maria von Bresinski
            (2015)                                       (2016)                                           (2016)

             

      Anne Neumann                   Theresa Zang                                     Julian Fink
            (2016)                                    (2016)                                             (2016)

                            

     Marcel Härterich                  Sarina Berger                      Christine Heinz
            (2016)                                   (2016)                                    (2016)

                

 Joshua Weinmann                 Katharina Emmert                       Robin Bissert
       (2016)                                  
(2016)                                             (2016)

         

        Michael Hofmann                Maximilian Kirchner                Michael Philipp

            (2016)                                    (2017)                                       (2017)

                          

Johannes Ackermann           Maja-Tessa Schilling                   Sonja Fuchs
           (2017)                                   (2017)                                         (2017)

           

       Peter Friesen                  Carolina Kiermeier                 Andreas Helbig

           (2018)                                   (2017)                                   (2017) 

           

              Jan Kraus                           Andrea Reichert                   Fabian Schorr

                (2017)                                    (2017)                                  (2017)

      

Sebastian Vettermann                 Julian Lüttig

             (2017)                                  (2018)

         

    Chantal Roger                        Martin Luff                       Haopeng Gao

         (2018)                                  (2018)                                 (2018) 

           

Yvonne Vonhausen                      Fridolin Saal                      Daniel Gillung

        (2018)                                        (2018)                                  (2018)

            

        Eva Köster                        Meltem Yildirim                 Louise Kersting

          (2018)                                    (2018)                                (2018)

 

                      

          Jessica Rühe                           Anna Lamprecht                           Simon Fischer                                                              

          (2018/2019)                              (2018/2019)                                       (2019)  

 

            

           Leon Euringer                         Sophia Schwake                          Wen Jun NG     

                (2019)                                          (2019)                                       (2019)

 

            

       Markus Schönitz                Johannes Schwarzmann              Johannes Schneider

               (2019)                                        (2019)                                            (2019)

 

          

         Julian Günther                          Max Passargus                     Alexandra Phillipps

              (2019)                                         (2019)                                     (2019/2020)

 

          

     Maximilian Michel                    Maximilian Rudolf                    Paul Felix Mentzel

          (2019/2020)                              (2019/2020)                              (2019/2020)

 

       

           Marco Weber                         Liza Yatsenko                       Silas Göger

                (2020)                                      (2020)                                 (2020)

 

        

                Julie Borel                        Jonas Herrmann                  Michelle Kalizki

                  (2020)                                       (2020)                                   (2020)

 

         

           Marco Neder                             Tristan Kopp                       Jonathan Bonicel

                (2020)                                        (2020)                                     (2021)

 

          Alena Neudert

               (2021)

 

Laboratory Technicians


 Fabienne Autenrieth 


Kevin Erdle


Helga Diettrich


Charlotte Scheufler 


Yannik Reuß

 

 

Trainees (Auszubildende)


Hendrik Hebling (2021)


Paula Roth (2020/21)


Ann-Kathrin Richard (2019/20)   


Max Nowack (2019/20)


Leon Erhard (2019)


Johanna Müller (2018/19) 


Dominik Blümel (2018)


Celine Pfeuffer (2017)


Tamara Stawski (2017)


Andreas Lange (2016)


Olga Anhalt (2016)


Laura Wolz (2016)


Marcel Müller (2016)

 

 

 

 

Post Dogs

Ylva & Loki